2022 წლის 5-7 დეკემბერს, პრაღაში, აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამოქალაქო საზოგადოების ფორუმის რიგით მე-14 წლიური ასამბლეა გაიმართა სახელწოდებით – „მდგრადი სამოქალაქო საზოგადოება უფრო ამბიციური აღმოსავლეთ პარტნიორობისთვის“.
ეს იყო პირველი ფიზიკური შეკრება Covid-19-ის პანდემიის შემდეგ, რომელმაც ჩვენი მუშაობის უმეტესი ნაწილი ვირტუალურ სივრცეში გადაიტანა. თუმცა, ამჯერად უკრაინაში რუსული აგრესიული ომის შედეგად გამოწვეული კრიზისების ფონზე.
2022 წლის ყოველწლიურ ასამბლეაზე წარმოდგენილი იყო 270-ზე მეტი დელეგატი, დამკვირვებელი, გადაწყვეტილების მიმღები და სტუმარი აღმოსავლეთ პარტნიორობის და ევროკავშირის ინსტიტუტებიდან. განვიხილეთ მიმდინარე გამოწვევები, აღმოსავლეთ პარტნიორობის მრავალმხრივი თანამშრომლობის სამომავლო ფორმა, სამოქალაქო საზოგადოების როლი და გზები, მისი სამომავლო გაძლიერებისთვის.
ჩეხეთის პარლამენტის დეპუტატთა პალატის თავმჯდომარემ, ჩეხეთის პარლამენტის დეპუტატთა პალატის სპიკერმა უმასპინძლა ფორუმის გახსნით ღონისძოებას და სტუმრებს სიტყვით მიმართა.
გაიმართა პარალელური დებატები კონკრეტული თემებისა და საკითხების ირგვლივ. პანელურ დისკუსიებში, მომხსენებლები წარმოდგენილი იყვნენ როგორც აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან, ისე ევროკავშირის სხვადასხვა ინსტიტუტებიდან. პალენებში მომხსენებლებად წარმოდგენილები იყვნენ საქართველოს ეროვნული პლატფორმის წევრი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

On December 5-7, 2022, in Prague, it was held the 14th annual assembly of the Eastern Partnership Civil Society Forum – “Resilient Civil Society for a More Ambitious Eastern Partnership”.
It was the first physical gathering since the Covid-19 pandemic, which has moved most of our work into the virtual space. However, this time in the background of the crises caused by the Russian aggressive war in Ukraine.
The 2022 Annual Assembly brought together over 270 delegates, observers, decision-makers and guests from Eastern Partnership and EU institutions. Was discussed the current challenges, the future form of multilateral cooperation of the Eastern Partnership, the role of civil society and ways to strengthen it in the future.
The Chairman of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament, the Speaker of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament hosted the opening event of the forum and addressed the guests.
Parallel debates were held around specific topics and issues. In the panel discussions, the speakers were represented both from the Eastern Partnership countries and from various institutions of the European Union. The representatives of the member organisations of the Georgian National Platform were presented as speakers in the panels.